אילו זכויות בנייה מקבלים דיירים בפרויקט של תמ"א 38?

תכנית המתאר, שנועדה במקור לחזק מבנים ישנים (העומדים בקריטריונים) מפני רעידות, מעניקה לדיירים שלל הטבות ותוספות בנייה, במטרה לעודד את מימוש התכנית. אור זלקוביץ' יזם נדל"ן פעיל בתחום ובעלים של חברת אורבן יאנג, מדבר על זכויות הבנייה ואופן מימושן בתמ"א 38.

give-1545697_640

בנוסף לחיזוק המבנה מפני רעידות אדמה, נזקי מלחמה וכו', כחלק מהתכנית, מתקבלות גם מגוון זכויות בנייה המשרתות את כל דיירי הבניין (חלקם יותר וחלקם פחות): שיפוץ לובי, הקמת חניות נוספות, הרחבת שטח הדירות, התקנת מעלית, בניית ממ"ד ועוד.

"מימוש הזכויות האפשריות במסגרת תכנית המתאר יעלה באופן משמעותי את ערך הדירות, ויעודדו את הדיירים והיזם להתקדם עם הפרויקט", מציין אור זלקוביץ לאחר תיאום ציפיות בין בעלי הדירות, יש להכין תכנית מפורטת לאישור הוועדה המקומית לתכנון ובניה. הוספת קומות ובהן דירות חדשות מהוות תמריץ כלכלי של ממש עבור היזם, אשר יקבל את הזכויות לאותן קומות שיתווספו.

איך ממשים את הזכויות?

כאשר תוספת מסוימת אינה מתאפשרת מבחינה סביבתית, אורבנית, הנדסית או מסיבה אחרת, הוועדה לתכנון ובניה של הרשות המקומית לא תאשר את בנייתה. "חשוב לזכור כי התוספות תלויות גם בתנאים והקריטריונים שנקבעו", מדגיש אור זלקוביץ'.

תחום התמ"א 38 נחשב למורכב וכולל אינטראקציה בין גורמים שונים (לעיתים עם אינטרסים מנוגדים), אך הפרויקטים משפרים את איכות החיים של הדיירים, מהווים תמריצים כלכליים (גם ליזם וגם לדיירים) וכמובן אי אפשר לשכוח גם את חיזוק המבנים מפני רעידות אדמה.

צפו בקטע מתוך אתר העבודות של פרויקט 'Love & Live Nes Ziona':

Please follow and like us:
error