בדקו וגלו: 5 נקודות חשובות בדרך לתמ"א 38

פרויקט ממוצע של תמ"א 38, כולל בתוכו מספר לא קטנים של גורמים, עם ניגוד אינטרסים וצפי למחלוקות רבות. איך נמנעים מעיכובים ומתקלות ואיך עושים זאת נכון? אור זלקוביץ, בעלים של חברת הנדל"ן אורבן יאנג, עם הנקודות החשובות שיש לקחת בחשבון בדרך לתמ"א 38.

אור זלקוביץ עם דיירת באתר הבנייה של פרויקט Love & Live Nes Ziona

אור זלקוביץ עם דיירת באתר הבנייה של פרויקט Love & Live Nes Ziona

דיירים רבים המבקשים לבצע פרויקט של תמ"א 38 אצלהם בבניין, נתקלים במספר בעיות, הנגרמות לרוב ממצב של חוסר הסכמה בין הדיירים או חוסר בקיאות שלהם בנושא.

"העובדה כי מדובר בתהליך בו מעורבים מספר רב של גורמים מהווה בעיה לא קטנה, עבור כולם", מציין אור זלקוביץ. "פעמים רבות הדיירים ירצו עוד ועוד ולא יתפשרו עד שהפרויקט יגיע לכדי פיצוץ", הוא מוסיף.

חשוב לציין כי השלב הראשוני הוא בחירה של הדיירים בשיטה הרצויה לחידוש הבניין שלהם: תמ"א 38/1, כלומר הוספת דירות לבניין קיים או תמ"א 38/2, הריסה של הבניין הישן ובנייה של אחד חדש, עם יותר זכויות בנייה. תמ"א 38/1 פוגע בשגרת חייהם של הדיירים באופן זמני וקצר יחסית בעוד בתמ"א 38/2 הדיירים מרוויחים דירה חדשה וגדולה יותר, אך במחיר של מעבר לדירה זמנית.

"ללכת לפי הספר ולמנוע חיכוכים"

אור זלקוביץ מבין את חשיבות התקשורת והאינטראקציה ההדוקה בין הגורמים בתהליך, הוא מונה 5 דגשים בדרך לתחילת עבודות במסגרת פרויקט תמ"א 38:

תיעוד

חשוב לתעד כל אישור שהתקבל וכל הסכמה שהושגה עם גורמים המעורבים בפרויקט. דחפו לסיכום בכתב (בעל תוקף משפטי) ואל תסתפקו בהבטחות ובמילים.

סקר שוק

פנו למספר יזמים (מומלץ עד חמישה), בקשו הצעות מחיר ובצעו השוואות קפדניות. התחרות צריכה להתבסס על השדרוגים הניתנים לכל יחידת דיור (ממ"ד, מרפסת…) ולכלל הבניין (מעלית, לובי, נראות הבניין).

man-875702_640

בחירת יזם

לאחר קבלת שלל הצעות בחרו ביזם שנראה לטעמכם, מבחינת ההתנהלות האישית שלו ומהשדרוגים אותם הוא מציע. ההמלצה הגורפת של זלקוביץ היא לא להתפתות להצעות "אטרקטיביות מדי", שכן כנראה מדובר בתרמית. "בחנו כל הצעה בשבע עיניים, עם כלל הדיירים ועם גורמים נוספים אם יש לכם את האפשרות".

בחירת קבלן

הקבלן הוא זה שמבצע את השדרוג / חידוש של הבניין והליך הבחירה שלו צריך להתבצע בהסכמת נציגות הדיירים. יש לשים לב לא רק לתוספות המוצעות אלא גם לאיכות הבנייה, לגימורים ולאפשרות של ליקויים עתידיים, שעלולים לפגוע בערכי הנכסים.

יציבות כלכלית ופרויקטי עבר
מומלץ לדלות כמה שיותר מידע מהאינטרנט על הקבלן הנבחר, כל מידע אודותיו עשוי לעניין את נציגות הדיירים: מצבו הכלכלי, פרויקטים שניהל בעבר, מצב החברה, איכויות בנייה ואפילו לתקשר עם דיירים שהעסיקו אותו.

 

Please follow and like us:
error