האם ערך הדירה יעלה או ירד לאחר ביצוע תמ"א 38?

קשה שלא לשים לב שבכל עיר בישראל, ישנו פרויקט אחד לפחות של התחדשות עירונית, או בשמה המקוצר – תמ"א 38. אז הקבלן משפץ ומוסיף שטח ומרפסות, אך האם ערך הדירה באמת עולה? ואם כן, בכמה? אור זלקוביץ, מסביר על הערך הכלכלי של תמ"א 38:

כבר בהתחלה חשוב להבין שתמ"א 38/1, כלומר חיזוק בניין קיים, או תמ"א 38/2 – הריסת הבניין והקמת בניין חדש מהיסוד, מעלים את ערך הדירה בלא פחות מ-40 אחוז, כאשר ישנם מצבים שהערך עולה ב-60%!

תוספת של מעלית יכולה לנוע בין 15% ל-20% מערך הדירה

מרפסות – מרפסות אהובות מאד על הדיירים הישראלים, ולכן האופציה של הוספת מרפסות הן בד"כ התוספת העיקרית בתמ"א 38. החישוב הכלכלי של הוספת מרפסת הוא: שווי מ"ר מרפסת שווה ערך לחצי משוויו של מ"ר בדירה, כלומר תוספת של בערך 12% לערך הדירה.

ממ"ד – מרחב מוגן בזמן חירום יכול להוסיף עד 30% לערך הדירה המשופצת – משמעותי מאד.

מעליות – אם הבניין ישן ונמוך, רוב הסיכויים שלא הייתה לו מעלית, או אפילו הכנה למעלית. תוספת של מעלית יכולה לנוע בין 15% ל-20% מערך הדירה. הדבר מתעצם כאשר מדובר בקומות גבוהות.

שיפוצים ושינויים חיצוניים – אם הקבלן מבצע עבודות של חיזוק יסודות בניין, שדרוג תשתיות קיימות ושיפור חזות הבניין והחצרות המשותפות, כל אלו יכולים להשביח את הנכס ב-10% לפחות.

זלקוביץ מוסיף כי המספרים שמופיעים מעלה הם כללים ועלולים להשתנות מדירה לדירה, מפרויקט לפרויקט ואף מעיר לעיר. כמו כן, חשוב לדעת שהריסה של הבניין ובנייה מחדש מהיסוד מעלים משמעותית וגדולה את ערך הנכס, לעומת שיפוץ של בניין מיושן.

Please follow and like us:
error