מהם המכשולים של פרויקט תמ"א 38?

התחדשות עירונית, או בשם היותר נפוץ שלה – תמ"א 38, היא ללא ספק מהפרויקטים המובילים כיום בשוק הנדל"ן בישראל. שיפוץ והגדלה של בניין קיים הם מהרווחים שניתן למצוא בכל ענף הבנייה, אך עד להגעת התוצר הסופי, ישנם אין ספור תהליכים וסעיפים מורכבים ומפרכים, המקשים על ביצוע הפרויקט בפועל.

עם זאת, אור זלקוביץ, מייסד והבעלים של חברת הנדל"ן Urban Young, מציין כי מלבד הבירוקרטיה ותהליכים השונים, ישנם עוד קשיים בדרך להפיכת בניין מיושן למגדל מרהיב ואטרקטיבי:

1. בערים הגדולות בעיקר, הבניינים המיושנים נמצאים ברחובות קטנים וצפופים, מה שמעורר בעיית נגישות עצומה למשאיות ולכלים הנדסיים. הבניינים עצמם ממוקמים על מגרשים ושטחים קטנים, מה שמוביל לשטח תמרון והתכנסות קטן מהרצוי.

תקנות כיבוי אש מקשות גם הן על כל תהליך הבנייה

2. כריתת עצים או עקירתם פוגעת בטבע, ובהרבה רשויות מקומיות ועיריות מדובר על עבירה על החוק. ישנן תקנות שימור והגנה על הצומח והטבע מחמירות בכל עירייה, מה שמוסיף להקשות על הבנייה ותכנון השטח הציבורי.

3. תקנות כיבוי אש מקשות גם הן על כל תהליך הבנייה. הפרויקט חייב להיות בעל אישורים מיוחדים מטעם נציבות כיבוי האש, ולעיתים סעיף זה פוסל לגמרי את כל תכנון הפרויקטים, בעיקר ברחובות צפופים וקטנים. תקנות כיבוי אש הינן מצילות חיים, ועל כן אין שום התפשרות בנושא זה. אגב, בחלק מהעיריות ישנו חוק המגדיר שמעל מספר מסוים של דירות במגדל, דרושים שני חדרי מדרגות לפינוי חירום, מה שגורר עלויות כספיות גבוהות במיוחד ליזמים.

Please follow and like us:
error