על מה אסור להתפשר בתמ"א 38?

קיבלתם את האישורים המיוחלים להתנעת ההתחדשות העירונית בבניין שלכם? מזל טוב! אחרי שכל הדיירים הסכימו ומצאתם חברת בנייה, ישנם סעיפים שאסור לוותר עליהם במהלך התכנון והבנייה. אור זלקוביץ, בעל חברת הנדל"ן Urban Young מפרט אותם:

גז בישול וחימום

רק לאחרונה קרו מספר אסונות הקשורות למערכת הגז הביתי, ולכן הוצאה תקנה שבה אסור להשתמש ולהפעיל מכשירי גז במהלך הפרויקט. מה הדבר אומר? לכל אורך השיפוץ, על הדיירים אסור להפעיל גז לכל מטרה שתהיה, זאת כחלק מהוראות הבטיחות המחייבות באתר. מומלץ להכניס לחוזה סעיף שבו הקבלן מספק כיריים חשמליות.

דודים וקולטי שמש

קיץ או חורף, השיפוצים בארץ אורכים לפחות כמה חודשים טובים. חלק מהעבודות הבנייה מתבצעות על הגג, כך שלפעמים בכוונה או לא בכוונה הקולטים עלולים להיות מנותקים וחסרי שימוש. בקיץ הדבר עוד מתקבל על הדעת, אבל לקראת הסתיו והחורף סעיף זה יכול להזיק ולהרוס את חיי המשפחות. רצוי להכניס לחוזה סעיף שבו הקבלן מספק אופציות לחימום מים, כמו חימום מהיר של מים בצורה מקומית (אטמורים). האופציות אינן אמורות להחליף את הדוד בצורה מושלמת, אלא להקל על החיים בצורה זמנית.

מזגנים

במדינה חמה כמו ישראל, מזגן הפך למוצר צריכה בסיסי. במהלך תמ"א 38 ביטול וניתוק המזגנים הינה פעולה מוכרת וידועה, בעיקר מסיבות בטיחותיות. תקופת הניתוק של המזגנים עלולה להימשך חודשים רבים, ובניגוד למה שנהוג לחשוב, גם ניתוק של המזגן בחורף הוא סיוט גדול. מומלץ לחשוב עם הקבלן והחברה היוזמת פתרונות חלופיים כמו מזגן נייד.

המעלית

מעלית בבניין משותף היא הדבר החשוב ביותר. כאן המקום להזכיר כי גם דרי הקומות הראשונות, אלו שיותר קרובות לקרקע, מרבים להשתמש במעלית, בין היתר אם מדובר במבוגרים, בהעברת חפצים וקניות, ובין אם נוחות אישית. במהלך השיפוצים ככל הנראה המעלית תושבת, וכאשר מתוכננת הוספת מעלית שנייה, הדבר יגרום שיתוק של הראשונה. בכך, הדיירים נשארים ללא מעלית – ילדים, משפחות, מבוגרים ובעלי קושי בעליית מדרגות – כולם נשארים ללא מענה. מומלץ בחום להוסיף סעיף שאוסר על השבתת מעלית, עד שמוסיפים מעלית שנייה שעברה את כל התקנות והבדיקות של מכון התקנים הישראלי, או שהחברה אחראית למציאת פתרון הולם.

תקשורת בין הקבלן לדיירים

בעולם טכנולוגי שכל מכשיר מקושר לאינטרנט, עדיין חווים קשיים בתקשורת. ההתנהלות לא מושלמת ולפעמים ישנו חוסר בתקשורת בין היזם לבין דיירי הבניין, כך שאלו האחרונים מפספסים הודעות, עדכונים וחדשות בנוגע להליך התמ"א 38. מצב זה עלול להדרדר לריבים, משברים ובעיות בין הדיירים עצמם ובין הדיירים לקבלן המבצע. לכן, ההמלצה היא לפתוח קבוצת וואטסאפ או מייל תפוצה שבה כל דיירי הבניין מקבלים עדכונים שוטפים, ושתהיה כתובת זמינה לשאלות ולבעיות.

 

Please follow and like us:
error